Specifications
Model HW-10KOH-A
(This Model)
HW-10ASY
(for Comparison)
Manual HW-10KOH-A Manual HW-10ASY Manual
Style Overhead Overhead
Lock Release Double Point Release Single Point Release
Warranty 3 Years (36 months) 3 Years (36 months)
Lifting Capacity 10,000 LB 10,000 LB
Overall Height 143 3/16″ 143 3/16″
Overall Width 134 5/16″ 139 1/8″ (standard)
140 15/32″ (post rotated)
Maximum Lift height with Truck Adapters 81″ 81″
Maximum Lift height without Truck Adapters 75″ 75″
Maximum lift height from bottom of the arm to the ground 71″ 71″
Minimum Height of Adjustable Pads from Ground 4″ 4″
Drive Through Width (Carriage to Carriage) 100″ 104″ (symmetric)
97″ (asymmetric)
Column to Column Width 109″ 113″ (symmetric)
107″ (asymmetric)
Column Cross Section 11″L x 7″W 11″L x 7″W
Driving Mode Dual hydraulic cylinders, chain drive Dual hydraulic cylinders, chain drive
Motor 220V Single Phase 3HP 10A (recommend a 30A breaker) 220V Single Phase 3HP 10A (recommend a 30A breaker)
Time to full rise 50 seconds 50 seconds
Shipping Weight 1470 LB 1470 LB and 120 LB
Shipping package size 113″L x 22″W x 40″ H
  • 113″L x 22″W x 40″H (Car Lift)
  • 38″L x 17″W x 14″ H (2 ft Height Extension Crate)
Concrete Requirement 6″ thick at 3500 psi reinforced with fiberglass or steel (4″ thick for vehicles 9000LB and below)
Parts Included
  • 4 pieces of adjustable screw pads
  • 4 pieces of 4″ tall truck adapters (height extensions)
  • 10 anchor bolts
  • 10 shims
  • 2 tool trays
  • 2 toe guards
Optional Parts 2 3/4″ and 6″ Tall Truck Adapters
Arm Assembly Combo (symmetrical and asymmetrical) Arm Assembly
Front Arms Straight Front 3 Stage reach from 22 7/8″ to 42 5/8″
Back Arms Straight Rear 2 Stage reach from 33 5/8″ to 52 7/8″
Column Steel Thickness 13/64″
Carriage Steel Thickness 15/64″
Carriage Yoke Thickness 9/16″
Arm Steel Thickness 15/64″
Base Plate Steel Thickness 5/8″
Model HW-10KOH-A
(This Model)
HW-10ASY
(for Comparison)
Features
  • CE Certified Lift Structure and Hydraulic System
  • Third-party tested with a dynamic load capacity of 115%
  • Third-party tested with a static load capacity of 150%