Specifications |
| Model | HW-10KOH-A (This Model) |
HW-10ASY (for Comparison) |
| Manual | HW-10KOH-A Manual | HW-10ASY Manual | |||||||
| Style | Overhead | Overhead | |||||||
| Lock Release | Double Point Release | Single Point Release | |||||||
| Warranty | 3 Years (36 months) | 3 Years (36 months) | |||||||
| Lifting Capacity | 10,000 LB | 10,000 LB | |||||||
| Overall Height | 143 3/16″ | 143 3/16″ | |||||||
| Overall Width | 134 5/16″ | 139 1/8″ (standard) 140 15/32″ (post rotated) |
| Maximum Lift height with Truck Adapters | 81″ | 81″ | |||||||
| Maximum Lift height without Truck Adapters | 75″ | 75″ | |||||||
| Maximum lift height from bottom of the arm to the ground | 71″ | 71″ | |||||||
| Minimum Height of Adjustable Pads from Ground | 4″ | 4″ | |||||||
| Drive Through Width (Carriage to Carriage) | 100″ | 104″ (symmetric) 97″ (asymmetric) |
| Column to Column Width | 109″ | 113″ (symmetric) 107″ (asymmetric) |
| Column Cross Section | 11″L x 7″W | 11″L x 7″W | |||||||
| Motor | 220V Single Phase 3HP 10A (recommend a 30A breaker) | 220V Single Phase 3HP 10A (recommend a 30A breaker) | |||||||
| Time to full rise | 50 seconds | 50 seconds | |||||||
| Shipping Weight | 1470 LB | 1470 LB and 120 LB | |||||||
| Shipping package size | 113″L x 22″W x 40″ H |
| Concrete Requirement | 6″ thick at 3500 psi reinforced with fiberglass or steel (4″ thick for vehicles 9000LB and below) | ||||||||
| Parts Included |
| Optional Parts | 2 3/4″ and 6″ Tall Truck Adapters | ||||||||
| Arm Assembly | Combo (symmetrical and asymmetrical) Arm Assembly | ||||||||
| Front Arms | Straight Front 3 Stage reach from 22 7/8″ to 42 5/8″ | ||||||||
| Back Arms | Straight Rear 2 Stage reach from 33 5/8″ to 52 7/8″ | ||||||||
| Column Steel Thickness | 13/64″ | ||||||||
| Carriage Steel Thickness | 15/64″ | ||||||||
| Carriage Yoke Thickness | 9/16″ | ||||||||
| Arm Steel Thickness | 15/64″ | ||||||||
| Base Plate Steel Thickness | 5/8″ | ||||||||
HW-10ASY (for Comparison) |
Features
- CE Certified Lift Structure and Hydraulic System
- Third-party tested with a dynamic load capacity of 115%
- Third-party tested with a static load capacity of 150%